Decyzja o rozstaniu nigdy nie jest łatwa, zarówno dla osób dorosłych, a tym bardziej dla dzieci. Czasami jednak lepiej wcześniej się rozstać i zacząć wszystko od nowa, niżeli trwać w związku dla dzieci, bo tak trzeba i dla zachowania wszystkich pozorów. Tutaj trzeba jasno stwierdzić, że dzieci są doskonałymi obserwatorami i wcześniej czy później zobaczą że w domu nie jest dobre, będą widziały wszystkie kłótnie i nieporozumienia, czy też tak zwane ciche dni. Ważne jednak, abyśmy właściwie rozmawiali z dzieckiem, kiedy już podejmiemy definitywną decyzję o rozwodzie.

Rozmowa dostosowana do wieku

W zależności od tego ile nasze dziecko ma lat, powinniśmy ten fakt uwzględnić w rozmowie o rozwodzie. Inaczej rozumuje dwulatek czy pięciolatek, a zupełnie inaczej postrzega rzeczywistość dziecko mające kilkanaście lat. Jeżeli zatem przygotowujemy się do rozmowy z dziećmi o rozwodzie, powinniśmy wziąć pod uwagę ich wiek oraz podejście emocjonalne do trudnych tematów. Im dziecko starsze tym łatwiej się rozmawia i bardziej poważnie można podejść do każdej kwestii, choć każde dziecko reaguje inaczej i taką ewentualność również trzeba wziąć pod uwagę.

konwersacja

Przygotowanie do rozmowy

Do każdej poważnej rozmowy z dzieckiem powinieneś się właściwie przygotować. Jeżeli nie wiesz w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie, może być potrzebna konsultacja z psychologiem. Czasem również dziecko może potrzebować wizyty u psychologa, jeżeli po rozmowie z nami nie potrafi samodzielnie poradzić sobie z rozstaniem rodziców, bądź całą winę rozstania bierze na siebie. Jak już wspomnieliśmy najważniejsze jest przygotowanie. Tutaj powinno się przemyśleć każde wypowiedziane zdanie, spontaniczne podejście do tematu może tylko pogorszyć i tak trudną sytuację.

Najlepszym miejscem do przeprowadzenia takiej rozmowy będzie dom. To tutaj dziecko czuje się najbezpieczniej i nie będzie przez nikogo widziane, jeżeli na całą sytuację zareaguje złością, płaczem bądź chęcią ucieczki do własnego azylu, jakim jest pokój dziecięcy. Rozmowę o rozwodzie powinniśmy przeprowadzić stosunkowo wcześnie. Jeżeli zrobimy to po fakcie, a dziecko w między czasie podsłucha jedną z naszych rozmów bądź dowie się o rozwodzie od swoich kolegów z klasy, sam rozwód może być dla niego jeszcze trudniejszy.

Jak rozpocząć rozmowę o rozwodzie?

Jak powiedzieć dziecku, że związek dwojga rodziców kończy się, a ono będzie mieszkało z jednym z nich? Tutaj nie ma złotej recepty ani reguły na dobrą rozmowę. Każda rozmowa o trudnych sprawach jest skomplikowana dla obojga rodziców. Należy pamiętać o właściwym miejscu, obecności obojga rodziców i zachowaniu spokoju. Nie wolno się przy dziecku obwiniać, ani zrzucać winy na drugiego rodzica. Rozmowa powinna być spokojna, zrównoważona i zapewniająca dziecko o miłości obojga rodziców. Od tego jak przebiegnie cała rozmowa o rozwodzie, będzie zależało podejście dziecka do tej wyjątkowo trudnej sytuacji. Im spokojniej podejdziemy do problemu, tym łagodniej przyjmie tą wiadomość nasze dziecko, nie zależnie od tego czy ma kilka czy kilkanaście lat.