3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem drukarki

Decydując się na zakup drukarki powinniśmy uwzględnić wiele ważnych czynników, które zadecydują, czy będziemy z tego zakupu zadowoleni w perspektywie długofalowej. W tym poradniku skupimy się na trzech podstawowych zasadach, podczas wyboru drukarki. Są to zasady uniwersalne, bez podziału wyboru na urządzenia dla firm i na urządzenia domowe.

Tania drukarka to wysokie koszty eksploatacji

Niestety jest regułą, że kupując tanio urządzenie, skazujemy się na drogie materiały eksploatacyjne. Bardzo często możemy spotkać w sklepach internetowych promocje, gdzie urządzenie jest za 200 złotych, a koszt kompletu oryginalnych tuszów wynosi później tyle co urządzenie. Sami producenci nie kryją się z tym faktem i mówią wprost, że tanie urządzenia nie są najekonomiczniejsze. Czy droższe urządzenie może takie być? Również i tutaj znajdziemy drukarki, które są drogie w eksploatacji. Wydając na urządzenie 600-800 złotych oczekiwalibyśmy jednak znacznie lepszej ceny materiałów eksploatacyjnych. Tego typu drukarki są dostępne na rynku, wymienić można choćby urządzenia Brothera DCP – DCP-1610W, starszej daty drukarka, która jest jedną z ekonomiczniejszych, a raczej była, bo znalezienie jej w sklepach z elektroniką graniczy dzisiaj z cudem. Wiadomo, to co dobre zostaje od razu wykupione przez świadomych użytkowników.

Koszt zamienników do drukarek

Decydując się na zakup drukarki musimy na początku zdecydować, czy będziemy opierali drukowanie na materiałach oryginalnych, czy też od razu zdecydujemy się na zamienniki. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Drukowanie na oryginałach to gwarancja odpowiedniej jakości i w tym scenariuszu raczej nie powinniśmy utracić gwarancji na urządzenie. Co ciekawe utrata gwarancji dotyczy głownie urządzeń atramentowych, albowiem w laserówkach praktycznie nie ma jak zweryfikować, że uszkodzenie nastąpiło z winy zastosowania zamiennika, no chyba że gapa z nas i wyślemy do serwisu urządzenie z włożonym zamiennikiem 🙂 ale świadomi użytkownicy takich błędów nie popełniają.

wkłady

Drukowanie na oryginalnych materiałach eksploatacyjnych polecane jest dla osób, którym nie zależy na redukcji kosztów. Po prostu chcą drukować, w dobrej jakości, w miarę rozsądnych cenach. Tutaj warto przed zakupem urządzenia zapoznać się z cenami oryginałów, aby później nie było szoku.

Drukowanie w oparciu o zamienniki też trzeba dobrze przemyśleć. Na jakich zamiennikach będziemy się opierać? Czy na markowych, czy refilowanych, a może sami będziemy w stanie własnoręcznie uzupełnić tusz lub proszek w tonerze? Jeśli wybrałeś ostatnią odpowiedź, należysz do zaawansowanych użytkowników. Jeżeli jednak jesteś mniej doświadczony, wybierzesz zapewne to co jest pewne, sprawdzone i daje określone korzyści finansowe (ekonomiczne) i jakościowe – postawisz na markowe zamienniki do drukarek, które możemy kupić w każdym dobrym sklepie z tuszami i tonerami.

Markowe zamienniki to przede wszystkim znani producenci jak Activejet, TelForceOne, Orink, Asarto, Prism. Większość z markowych materiałów będzie posiadała certyfikaty ISO, a niektóre z nich nawet certyfikaty międzynarodowych firm jak BSI w przypadku Activejet. Wiedz jednak, że taki certyfikat przekłada się także na cenę zamienników, czym więcej potwierdzeń jakości, tym producent winduje stawkę za materiał eksploatacyjny. Często stawki są mocno nadciągnięte, ale wiadomo płacisz za markę, prestiż i efekt psychologiczny w postaci certyfikatów. Prawda taka, że dzisiaj nawet atrament używany do refilowania wkładów do drukarek musi spełniać minimalne normy. Bez tego producenci atramentu ryzykowaliby ogromnymi problemami i narażali siebie na utratę wiarygodności wśród klientów, a na to nikt w dzisiejszych czasach nie może sobie pozwolić.

W sklepach internetowych z tuszami i tonerami znajdziemy także inne formy zamienników – pod marką własną danego sklepu. Jest to dość popularne rozwiązanie, które pozwala zwiększyć atrakcyjność produktu zamiennego i zaoferować użytkownikom jeszcze tańszą alternatywę – względem markowych produktów. Produktami cieszącymi się dobrą opinią są zamienniki ArtJet, do drukarek laserowych i atramentowych, są to produkty najwyższej jakości w bardzo dobrej cenie, które sprawdzą się w biurze oraz w domu, szczególnie tam, gdzie drukujemy głównie teksty. W przypadku wydruku skomplikowanej grafiki, zdjęć z wakacji, czy wykresów z przejściami tonalnymi, różnice między markowym produktem, a tańszą alternatywą mogą być już widoczne. Zawsze musisz dobrać materiały do tego co chcesz uzyskać. Do druku tekstów możesz użyć tańszych ale dobrych jakościowo zamienników, z kolei do wydruku grafiki postawić na oryginalne materiały lub markowe zamienniki do drukarek.

kopiarka drukarka

Parametry urządzenia

Drukarki różnią się między sobą nie tylko ceną, dostępnością materiałów eksploatacyjnych i ich ceną, różnice znajdziemy także w parametrach. Wybierając urządzenie musisz zastanowić się, czy na przykład możliwość drukowania dwustronnego jest dla Ciebie istotnym elementem, czy szybkość druku również ma dla Ciebie znaczenie, czy łatwość wymiany bębnów i tonerów jest istotnym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnego modelu drukarki. Wybór urządzenia z uwagi na parametry postanowiliśmy przenieść do oddzielnego poradnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *