Jak usunąć pleśń ze ściany

Każdy z nas z pewnością choć raz zetknął się ze zjawiskiem pleśni na ścianie i zastanawiał się jak skutecznie się jej pozbyć, nie robiąc przy tym generalnego remontu i malowania całego domu. Warto wcześniej dowiedzieć się, jak skutecznie pozbyć się pleśni ze ściany bądź z sufitu, aby gdy dopadnie nas ten problem nie szukać rozwiązań po omacku, a zastosować ten najlepszy i sprawdzony sposób na usunięcie pleśni.

Dlaczego pojawia się pleśń?

Pleśń pojawia się w pomieszczeniach zamkniętych na ścianach oraz na sufitach, zwłaszcza w pomieszczeniach nie ogrzewanych, gdzie występuje zbyt duża wilgotność oraz brak jest właściwej wentylacji powietrza. Przy słabo dogrzanym domu, rzadziej decydujemy się na otwieranie okien i wietrzenie, co może powodować wzmożone występowanie pleśni na ścianach.

Czym możemy usunąć pleśń ze ścian?

Do najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na pleśń zalicza się silny środek grzybobójczy. Tutaj jednak musimy być ostrożni, zapoznać się z ulotką producenta i stosować się ściśle według zaleceń. Nie wolno używać środka grzybobójczego w pokojach gdzie śpimy, szczególnie na kilka godzin przed snem i bez porządnego wietrzenia po jego zastosowaniu.

Domowe sposoby na pleśń na ścianie

Jeżeli nie mamy akurat pod ręką środka grzybobójczego bądź stawiamy przede wszystkim na ekologię, możemy do usuwania pleśni zastosować zwykły ocet spirytusowy, który po spryskaniu ściany i wniknięciu w jego strukturę skutecznie usunie wierzchnią warstwę pleśni. Równie dobry jest wybielacz z dodatkiem chloru, choć w tym przypadku mamy już do czynienia ze środkiem chemicznym. Do usuwania pleśni warto użyć szczotki z twardym włosiem oraz ciepłej wody, szorowanie także jest skuteczne, choć w każdym ze wspomnianych przypadków musimy być przygotowani na zdarcie bądź zmianę barwy farby, która znajduje się na ścianie.

narzędzia czyszczące

Jak usunąć pleśń ze ściany? Czy potrzebujemy specjalistycznej wiedzy?

Jeżeli chcemy samodzielnie zająć się usuwaniem się pleśni ze ściany, nie musimy się martwić że nie podołamy. Nie potrzebujemy do tego celu zatrudniać specjalistów od środków chemicznych, możemy wszystkie zabiegi usuwające pleśń wykonać samodzielnie. pamiętajmy tylko o właściwej ochronie rąk i twarzy, aby żrące środki nie dostały się do skóry, a także abyśmy nie wdychali bezpośrednio oparów grzybobójczych. Domowe sposoby na usuwanie pleśni ze ścian są czasem skuteczniejsze od tych chemicznych i polecanych przez producentów farb.

Pamiętajmy o profilaktyce

Jeżeli nie chcemy mieć pleśni na ścianach i suficie, pamiętajmy o właściwej wentylacji pomieszczeń. Czasem tańszą inwestycją będzie zamontowanie rury wentylacyjnej niżeli coroczne kupowanie środków grzybobójczych i czyszczenie nim ścian, które trzeba później pomalować nową warstwą farby. Jeżeli mamy więcej pieniędzy zainwestujmy w ogrzewanie i docieplenie domu, te czynniki także wyeliminują dalsze pojawianie się pleśni na ścianach. Nie będziemy musieli co sezon myć ścian i malować ich na nowo, takie docieplenie pomieszczeń zaowocuje właściwą wentylacją i niską wilgotnością powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *