Jak wstawać wcześnie – kilka wskazówek dla śpiochów

Nie każdy z nas lubi wcześnie wstawać, a dla niektórych jest to prawdziwa zmora i utrapienia. Warto jednak przekonać się do wczesnego wstawania, albowiem ma ono wiele nieodpartych zalet. Wcześnie wstaniesz, Twój dzień będzie dłuższy. Zaczniesz dzień razem z kurami, z pewnością będziesz miał więcej energii i siły. Takie stwierdzenia nie są tylko pustymi powiedzeniami, ale starodawnymi prawdami, które mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Budzik na stoliku a nie przy poduszce

Jeżeli masz problemy ze wstawianiem, pierwszą zasadą powinno być odstawienie budzika w miejsce znajdujące się daleko od łóżka, tak aby po przebudzeniu trzeba było do niego wstać. Sam proces wstania i konieczności wyłączenia budzika powinien nas wybudzić i pod żadnym pozorem nie powinniśmy przykładać się do poduszki na tak zwaną minutkę. Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów budzików, które pozwalają wstać klasycznym śpiochom. Są to na przykład jeżdżące budziki, które po włączeniu nie tylko dzwonią, ale również jeżdżą po określonej powierzchni. Zatem aby wstać musimy go złapać. To doskonały sposób na nie jednego śpiocha, a dodatkowo ciekawy gadżet w pokoju.

Nastaw budzik na konkretną godzinę i nie ustawiaj drzemek

Co to są drzemki w budziku? Jak wstać po pierwszym dzwonku? Z pewnością dla śpiochów nie jest to łatwe, ale technika czyni mistrza, dlatego jeżeli przestaniemy ustawiać dodatkowe drzemki, z pewnością będzie nam łatwiej wstawać już po pierwszym dzwonku budzika. Możliwość ustawienia drzemki, jaka znajduje się chociażby w budziku telefoniczny, to przeciąganie wstawania o kolejne dziesięć a nawet dwadzieścia minut, co powoduje że zamiast wstać pełni wigoru i energii, wstajemy przemęczeni i wyjątkowo zaspani.

pies

Ważna jest konsekwencja

Tutaj istotna jest konsekwencja. Jeżeli nastawimy budzik na szóstą rano, wstańmy właśnie o tej konkretnej godzinie. Nie przestawiajmy budzika o kolejną godzinę, nawet jeżeli mamy jeszcze czas przed wyjściem do pracy. Lepiej tą godzinę przeznaczyć na czytanie porannej gazety niż ponowne zapadnięcie w sen. Dodatkowo możesz określić konkretny cel wstawania, poranny spacer, dodatkowy czas na naukę języka obcego czy zwyczajnie chwila relaksu tylko dla siebie, zanim jeszcze wstaną wszyscy domownicy.

Konkretna godzina pobudki i plan dnia

Doskonałym sposobem na poranne wstawanie jest ustalenie wcześniej konkretnej godziny wstawania oraz całego planu poranka i rozkładu dnia. Im bardziej będziemy zorganizowani, tym łatwiej będzie nam się rano wstawało. Jest to doskonała motywacja do porannego wstawania dla każdego. Mózg człowieka planując dzień następny, nastawi się wewnętrznie na poranną pobudkę i o wiele łatwiej będzie mu się szybko obudzić.

Jest wiele sposobów na poranną pobudkę oraz nie do sypianie, gdy już się przebudzimy. Najważniejsza jest jednak konsekwencja, upór i postawienie sobie określonych celów. Nawet największy śpioch może nauczyć się wstawać rano, zaraz po pierwszym dzwonku który usłyszy. Wystarczy tylko trochę chęci, treningu i samozaparcia.